Uroczystość 100-lecia Pierwszej Oficerskiej Szkoły Strzeleckiej pod komendą Józefa Piłsudskiego

W dniu 13.10.2013r. w Szkole Podstawowej w Stróży odbyła się uroczystość 100 -lecia Pierwszej Oficerskiej Szkoły Strzeleckiej pod komendą Józefa Piłsudskiego . O godzinie 15 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża, Opata Ojców Cystersów ze Szczyrzyca Dominika Chuchra, Dziekana Dekanatu Tymbarskiego ks. Edwarda Nylca oraz dwóch rodaków ks. dr Tadeusza Skwarczka i ks. Jana Rokosza. Ksiądz Biskup w swojej homilii nawiązał do wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu i odpowiedzialności za Ojczyznę. Po mszy św. zaprezentowano program artystyczny nawiązujący do historii szkoły oraz oddano cześć tym , którzy walczyli za Ojczyznę. Występ dzieci pod kierunkiem Pani Ewy Szuster bardzo się podobał . Apel poległych prowadził Stanisław Dębski , który przybył na uroczystość z Drużyną ZS " STRZELEC" Dyrektor Szkoły mgr Dorota Spyrka i Wójt Gminy Dobra mgr Benedykt Węgrzyn złożyli pod Pamiątkową Tablicą wiązankę kwiatów w dowód pamięci dla tych , którzy oddali życie za Ojczyznę . Wartę honorową pełnili członkowie obu drużyn " Strzelca". W dalszej części nawiązano do DEN . Wójt Gminy Dobra mgr Benedykt Węgrzyn i Przewodniczący Rady Gminy Pan Jan Palki wręczyli nagrody. Następnie głos zabierali zaproszeni goście Pani mgr Teresa Szczurowska przedstawiciel Kuratorium Oświaty, Pan Jan Puchała - Starosta Powiatu Limanowskiego , Przewodniczący Rady Powiatu dr Tomasz Krupiński, Wójt Gminy Jodłownik Paweł Stawarz, poseł Wiesław Janczyk oraz Pani profesor Zofia Cygal - Krupa. W swoich wystąpieniach wszyscy nawiązywali do wychowania patriotycznego i pamięci o losach naszej Ojczyzny . Na uroczystości byli również Pan Łukasz Zalasiński z Urzędu Wojewody w Krakowie , członek Zarządu Powiatu Mieczysław Uryga , Radna Powiatu Maria Stokłosa, Drużyna "Strzelca" z ZS w Tymbarku , księża z Dekanatu Tymbarskiego , pracownicy Urzędu, radni i sołtysi Gminy Dobra, dyrektorzy i nauczyciele szkół z gminy, OSP ze Stróży, emerytowani nauczyciele naszej szkoły, mieszkańcy wsi Stróża ,okolicznych miejscowości oraz pozostali goście ,którzy są żywo interesowni historią naszej " Małej Ojczyzny". Bardzo wysoko ocenili przygotowanie całej uroczystości co dla nas było bardzo miłe. Cieszymy się ,że dzięki wsparciu Pana Wójta Gminy Dobra mogliśmy zorganizować taką historyczną uroczystość. Pragnę podziękować Limanowskiemu Stowarzyszeniu Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 za udostępnienie strojów z tego okresu. Wszystkim, którzy nas zaszczycili swoją obecnością serdecznie dziękujemy.

msza1.jpg

msza2.jpg