W dniu 3 września 2018 r. w Szkole Podstawowej w Stróży odbyła się uroczysta Inauguracja Nowego Roku Szkolnego z udziałem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka.
Prezes IPN w swoim przemówieniu zwrócił się przede wszystkim do uczniów, by pielęgnowali tradycję i miłość do Ojczyzny oraz życzył sukcesów w nowym roku szkolnym i nieustannego uśmiechu na twarzy każdego dziecka, odczytał również okolicznościowy list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i złożył na ręce Pani Doroty Spyrki Dyrektor Szkoły Podstawowej w Stróży flagę narodową przekazaną przez głowę państwa. Dr Jarosław Szarek poinformował także o rozpoczęciu akcji edukacyjnej „Mój pierwszy zeszyt”. Uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Stróży jako pierwsi zostali wyposażeni w niepodległościowy pakiet edukacyjny IPN, w tym specjalny zeszyt i ołówek z graficznymi motywami nawiązującymi do Jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, otrzymają go również wszyscy pierwszoklasiści w całym kraju.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. Przedstawiciele Krakowskiego IPN: Cecylia Radoń, Maciej Kwaśniewski i Janusz Ślęzak, Dyrektor Kuratorium Oświaty w Krakowie Dariusz Leśniak, Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Radny Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń, przedstawiciele władz samorządowych, powiatu i gminy: m.in. Starosta Limanowski Jan Puchała, Wicestarosta Mieczysław Uryga, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Tomasz Krupiński, Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, Przewodniczący Rady Gminy Dobra Jan Palki, Radni Gminy Dobra, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Dobra, obecni i emerytowani nauczyciele szkoły w Stróży, księża z parafii na terenie gminy oraz uczniowie.
Przypomnijmy, że w miejscowości Stróża w lipcu 1913 r. rozpoczął się kurs oficerski przyszłych kadr wojska, które miało się bić o wolną Polskę. Tu umiejętności oficerskie zdobyła kadra Legionów Polskich, dwóch późniejszych marszałków, dwóch generałów broni, 12 generałów dywizji, 14 generałów brygady, sześciu pułkowników II Rzeczypospolitej. Kadra niepodległości. Byli wśród nich wojewodowie, ministrowie i premierzy. Każdy z nich dostał zaprojektowaną przez Kazimierza Przerwę-Tetmajera blaszaną odznakę Parasol, którą nosili jak największe wyróżnienie.
Pierwsza Oficerska Szkoła Strzelecka została powołana z inicjatywy m.in. Józefa Piłsudskiego, której absolwentami było wiele osób zasłużonych dla odzyskania przez Polskę Niepodległości. W II Rzeczpospolitej pamiętano o tym miejscu. We dworze, w którym powstała szkoła, w 1933 r. ufundowano specjalną tablicę, odbywały się tu spotkania legionistów. W PRL miejsce zostało skazane na zapomnienie. Tablicę kazano odkuć, potrzaskać i wrzucić do rzeki. Dzięki mieszkańcom Stróży kawałki tablicy pozbierano, pieczołowicie przechowano, a w 1989 r. tablica wróciła do szkoły. Nauczyciele i uczniowie pamiętają o przeszłości tego miejsca.
Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn w swoim wystąpieniu podziękował szczególnie za tą niezwykłą dbałość o pamięć tego miejsca i zachowanie tak ważnych dla historii pamiątek. Podkreślił również, że Stróża jest ogromnym powodem do dumy dla całej gminy, ponieważ jest to miejsce, w którym narodziła się myśl i pojawiła się nadzieja na niepodległą Polskę, a Stróża stała się pięknym symbolem niepodległości.
źródło: https://gminadobra.pl
Autor: spstroza |